SZENT ANTAL közösség Arad
Hogyan alakult a közösség? Hogyan vezette a Szentlélek a közösséget?
Közösségünk 2001. júniusában a pünkösdi kilenced nyomán alakult, melyet Cebula Pawel minorita atya szervezett és meghívottai voltak Regina és Margit nővérek az Isteni Szeretet Közösségből valamint a nagyváradi Szent Pál katolikus karizmatikus közösség tagjai.
A kilenced alatt elkezdtünk imádkozni plébániánk lelki megújulásáért, és többen úgy éreztük, hogy Pünkösd elteltével ezt az imát folytatnunk kell. Ezért Pawel atya vezetésével hetente, csütörtökön összegyűltünk a templomban a szentmisén, és utána egy-másfél órás szentségimádásra, melyet erre a célra ajánlottunk fel.
Szeptember 16-17-én Pawel atya vezetésével és a Szent Pál katolikus karizmatikus közösség segítségével evangelizációs imaalkalmat szerveztünk, melyre imacsoportunk tagjai a Szentatya felhívását követve „Nem szégyellhetjük tovább az evangéliumot, ideje a háztetőkről hirdetni”, házról-házra jártak és személyesen vitték ki a meghívókat olyan fiataloknak, akik a plébániánkon voltak elsőáldozók de azóta sem járnak templomba. Ezt az alkalmat elsősorban azok számára szerveztük, akik eltávolodtak Istentől és az Ő Egyházától. Az evangelizáción közel 200 személy vett részt. Ebből néhányan csatlakoztak imacsoportunkhoz.
Októberben Fülöp kurzust szerveztünk a közösség tagjai számára. Ezt követően úgy döntöttünk, hogy a szentségimádáson kívül heti még egy alkalommal találkozunk, amikor alkalom nyílik a személyes kapcsolatok kialakítására, a lelkiéletünk, növekedésünk megosztására, illetve meg tudjuk hallgatni, és alkalomadtán segíteni tudunk egymás problémáin.
Közösségünk imaalkalmai nyitottak, bárki részt vehet rajtuk, és mivel tisztában vagyunk vele, hogy Krisztus testének tagjai vagyunk, nem is akarunk Tőle elszakadni, ezért mi is igyekszünk bekapcsolódni plébániánk vérkeringésébe, ahol csak tudunk (szentmiséken és más ájtatosságokon, ünnepségeken).
Mi a neve és miért az a neve?
Közösségünk Páduai Szent Antal nevét vette fel, mivel ő plébániánk védőszentje, egész életében hirdette az evangéliumot, az egyháztól eltávolodottak visszavezetéséért harcolt és nem utolsó sorban egyháztörténelmünk egyik legkarizmatikusabb szentje.
Mi a közösség struktúrája?
A Szent Antal közösség tagja lehet bárki, aki legalább 6 hónapja rendszeresen részt vesz a közösség összejövetelein, kifejezi szándékát, hogy a közösség tagja legyen, valamint vállalja a közösséghez tartozás kritériumait:
- Rendszeresen részt vesz a közösség összejövetelein;
- Igyekszik a közösség elvei alapján felnőtt keresztény életet élni;
- Vállalja, hogy a közösséget anyagi hozzájárulásával is támogassa.
A közösség tagsága évente megújítandó. A közösség tagjai bármikor kiléphetnek a közösségből, ha életkörülményeik, egészségügyi állapotuk, meggyőződésük ezt megköveteli. Ezen szándékukat a szolgáló csoporttal előzetesen közlik.
A közösség vezetője - a Szent Antal Katolikus Karizmatikus Közösség elkötelezett tagjai által megválasztott személy, aki több mint 3 éve a közösség tagja, részt vett Fülöp Kurzuson vagy Szentlélek Szemináriumon, ill. valamilyen más karizmatikus jellegű képzésben részesült (pl. Tanítványság Iskola, Vezető és Munkatárs Képző), ismeri és osztja a közösség látását, példamutató életet él.
Szolgáló Csoport – a közösség vezetője által kiválasztott személyek, akik legalább 2 éve aktív tagjai a közösségnek, részt vettek Fülöp Kurzuson vagy Szentlélek Szemináriumon, ismerik és osztják a közösség látását, példamutató életet élnek. A Szolgáló Csoport tagjainak száma a közösség tagjainak számától függően a vezetővel együtt 1/5-t tesznek ki.
Mi a közösség víziója, célja?
A közösség elsődleges elhívása tehát Arad városának és ezen belül elsősorban a Szent Antal plébániának lelki megújulását szolgálni.
A közösség célja a nem hívők evangelizálása és hívek ujraevangelizálása, mert „jelentős szerep hárul az evangelizációs folyamatban a lelkiségi csoportokra. Mindenik egy-egy jele a Szentlélek működésének, és mint ilyenek, nélkülözhetetlenül fontosak, a hierarchikus elem mellett az Egyház életében.” (II. János Pál: 1998 Pünkösdjén).
Hány tagja van a közösségnek?
A közösségbe 16 elkötelezett testvér és 14 szimpatizáns van. Jelenleg az ifjúsági csoportba körülbelül 8-an járnak heti 1 alkalommal.
Milyen tevékenységeitek vannak?
Közösségünk minden hétfőn találkozik a Belvárosi Szent Antal Katolikus Templom ima termében. Két hetente a közösségi alkalmak után van körülbelül 20 perc közbenjárás melyen az vesz részt aki akar vagy éppen tud.
Lelki napot 2 havonta egyszer tartunk.
Minden évbe nagyon fontos számunkra hogy megszervezzük a Pünkösdi kilencedet, amelynek keretében lehetőség nyílik olyan személyek meghívására is, akik csak úgy egy hétfői ima alkalomra nem jönnének el.
A Szent Ignác illetve a Szent András iskola segítségével hétvégés kurzusaink is szoktak lenni, melyek főként a közösségi tagok belső gyógyulását illetve Istennel való személyes kapcsolatuk növekedését szolgálják. .
Évente kétszer szoktunk gyűjteni a dévai árvaház megsegítésére kis csomagokat, melyeket a közösség tagok önként hoznak vagy gyűjtenek össze.